REKORDY ŚWIATA WŚRÓD LILIOWCÓW

I INNE CIEKAWOSTKI

*****

REKORDY WIELKOŚCI KWIATU

***

Największe kwiaty

Największym zarejestrowanym dotychczas liliowcem jest odmiana LONG TALL SALLY (Trimmer) Mająca średnicę kwiatu 40 cm (=16 cali). Jest to jednak liliowiec w typie pająka, i ma bardzo długie ale wąskie płatki, przez co powierzchnia jego płatków nie jest wcale rekordowa.

Odmiana ta pozostawiła daleko w tyle następnego pająka ROUGE AND CURLS (Temple 1995)

o średnicy 26 cm. Największe kwiaty z grupy nie pajęczych ma odmiana ICE BREAKER (Grossman 1994) 25 cm.

***

Najmniejsze kwiaty

Najmniejsze kwiaty 2-2,5 cm (=1 cal) mają następujące odmiany:

TAUNUS GOLD WHIRL

JUHR

1996

GOLDEN NAVEL

JABLONSKI

1986

CAITLIN

BELK

1994

MEREDITH MURPHY

BELK

1994

INRO

MOLDOVAN

1974

NECHES GOLD NUGGET

FAGGARD

1984

Niewiele większe bo mierzące 3 cm (1,25 cala) ma popularna w kraju odmiana MINI STELLA (Jablonski 1983) oraz najpopularniejsza miniaturka w kraju STELLA DE ORO (Jablonski 1975) 4-5 cm średnicy.

*****

REKORD WYSOKOŚCI ŁODYG KWIATOWYCH

***

Najwyższe

Najwyższym zarejestrowanym liliowcem jest odmiana BERLIN TALLBOY (Tamberg 1989) mająca 182 cm (=72 cale) czyli tyle co rosły mężczyzna.

***

Najniższe

Najniższym zarejestrowanym liliowcem jest odmiana MY HONEY CHILD (McRae 1898) ma 15 cm wysokości, czyli tyle ile wynosi przeciętna średnica kwiatu liliowca. Popularne w Polsce MINI STELLA i STELLA DE ORO mają około 25 cm wysokości.

*****

Najwcześniej opisany mieszaniec liliowca

Najwcześniej opisanym mieszańcem był wyhodowany przez słynnego angielskiego przyrodnika WALLACE w 1900 roku Hem. Luteola, którego niektóre ogrody botaniczne traktują jako gatunek botaniczny. Zatem w tym roku (2000) świętujemy okrągłe stulecie hodowli liliowca.

Musimy mieć też na względzie, iż sama naukowa systematyka jak i oficjalne rejestry oparte są na literaturze Europejskiej i Amerykańskiej, podczas gdy wiele najstarszych źródeł dotyczących liliowców pochodzi tak naprawdę z Chin i Japonii o czym się zapomina. Liliowce hodowane były przez mnichów buddyjskich (w Chinach) i shintoistycznych (w Japonii) i z pewnością tam należy upatrywać pierwszych mieszańców. Z ogrodów klasztorów przywożono do Europy najciekawsze liliowce, zarówno gatunki botaniczne jak i odmiany. Dzisiaj nie sposób jest ustalić oryginalnego miejsca pochodzenia niektórych gatunków, gdyż opisywane były właśnie na podstawie okazów pochodzących ze stanu zdziczałego (Hem. flava opisany przez Lineusza z Węgier) jak i z ogrodów a nie stanu dzikiego. Znamiennymi przykładami są: Hem. fulva opisany przez Linneusza z Zachodnich Indii, Hem. fulva var. kwanso opisany przez Regela, pochodził z ogrodu przyklasztornego w Japonii oraz Hem. fulva var. rosea (pierwszy znany różowawy liliowiec) z klasztoru w Chinach. Do dzisiaj nie wiadomo czy były one znajdywane w stanie dzikim czy zostały wyhodowane przez mnichów.

Powrót do najczęściej zadawanych pytań

 

Powrót do strony głównej